Congresul National de Speologie Moneasa 2015

Discutii...

Moderators: Alex, Tudor, Toni

Post Reply
MihaiF
Posts: 107
Joined: Sat Jun 13, 2015 6:04 pm
Location: satu' cu Salciile

Congresul National de Speologie Moneasa 2015

Post by MihaiF »

Eu voi fi prezent in zona in zilele de precongres adica 3 si 4 ( joi si vineri) , urmand ca vineri dupa iesirea din subteran sa plec.
Am inteles ca mai vine de la noi Toni si Tudor.
User avatar
Tudor
Moderator global
Posts: 760
Joined: Sat Aug 15, 2009 10:51 am
Location: Cluj

Re: Congres 2015

Post by Tudor »

MihaiF wrote:Eu voi fi prezent in zona in zilele de precongres adica 3 si 4 ( joi si vineri) , urmand ca vineri dupa iesirea din subteran sa plec.
Am inteles ca mai vine de la noi Toni si Tudor.
Too bad, vroiam sa vin si eu la precongres pentru pesteri, dar nu mai pot. O sa ajungem vineri mai tirziu, cu Toni si Alex.
we are just possums on the woodshed roof of life
MihaiF
Posts: 107
Joined: Sat Jun 13, 2015 6:04 pm
Location: satu' cu Salciile

Post by MihaiF »

pacat :( , eu deja sunt pe drum spre Apuseni.
MihaiF
Posts: 107
Joined: Sat Jun 13, 2015 6:04 pm
Location: satu' cu Salciile

Post by MihaiF »

maine daca tottul merge bine vom intra in p. Campeneasca si vineri nu stiu inca.
Vineri dupa ce iesim din pestera eu ma duc in Arieseni .
User avatar
Toni
Moderator global
Posts: 1350
Joined: Wed Aug 19, 2009 3:51 pm
Location: Baia
Contact:

Participare Congres Moneasa 2015

Post by Toni »

La Moneasa particip din nou la un congres organizat aici după 22 de ani, ultimul fiind în 1993. Din partea Montanei participă: Tudor, Alex, Diana, Toni şi cu Mihai la precongres avem acoperite toate secţiunile. Prezentăm un poster cu Avenul din Custura Şetrii iar în revista Speomond nr. 14 apare de-asemenea o lucrare cu Avenul din Custura Şetrii.
,,ține minte, sfârșitul nu-i aici..."
<Death is Not the End - Bob Dylan>
MihaiF
Posts: 107
Joined: Sat Jun 13, 2015 6:04 pm
Location: satu' cu Salciile

Post by MihaiF »

in precongres am participat la urmatoarele lucrari dupa cum urmeaza:
1. miercuri 03.09.2015 am intrat in pestera Campeneasca de la marginea satului Izbuc din apropierea oraselului Vascau
echipa a fost alcatuita din 8 speologi dupa cum urmeaza : 4 de la CSA Cluj Napoca, 1 Silex Brasov, 2 clubul Z Bucuresti si subsemnatul de la Montana Baia Mare/ Speodava Stei. S-a vizitat atat partea active a pesterii cat si fosilul. Pestera in zona fosila nu este f bogata in formtiuni dar impresioneaza prin verticalele relative mari aprox 50m. Galeria active este colmatata din pacate in buna masura cu peturi si gunoaie aduse de viitura din sate. In ciuda eforturilor repetate ale cluburilor Speovest Arad si Speodava Stei de a evacua deseurile din pestera nu s-a reusit , ba din contra viiturile au adus si mai multe. Terminusul actual al pesterii este colmatat cu peturi si roti de camion :( vorbim aci de tone de deseuri.
2. joi 04.09.2015 am intrat in pestera cu apa de la Bai situate la marginea localitatii Moneasa.
Echipa a fost formata din 8 speologi dupa cum urmeaza:
4 CSA Cluj, 1 Silex Brasov , 1 Z Bucuresti, 1 Speovest Arad , 1 Speodava Stei/ Montana Baia Mare.
Pestera impresioneaza prin dimensiuni cat si prin bogatia speleotemelor. Multe coralite , aragonite si scugeri de calcit. Una peste alta o pestera foarte frumoasa si sportiva in care nu de multe ori tarasurile alterneaza cu sectiuni unde este imperios necesara utilizarea echipamentului de TSA.
S-a parcurs 3/4 din lungimea pesterii , terminusul actual nu a fost atins datorita faptului ca ghidul nostru Robert de la Speovest a spus ca urmeaza zone cu diaclaze foarte strampte si tarasuri grele ,nereprezentand interes atingerea terminusului. Atentie pestera mai are inca potential la ora actuala ea nu este in totalitate cartata si nici explorata (mai sunt necesare actiuni de sapare / derocare in zona terminusului actual. Tot datorit dificultatii de parcurgere a pesterii exista la ora actuala un bivuac permanent la finele a 3/4 din lungimea ei. Ca punct de odihna a speologilor care sapa in maruntaiele cavitatii.
User avatar
Toni
Moderator global
Posts: 1350
Joined: Wed Aug 19, 2009 3:51 pm
Location: Baia
Contact:

Participare precongres Moneasa 2015

Post by Toni »

Binevenit şi detaliat raport de precongres... Observaţie: Clubul Z Bucureşti nu există, probabil Z dar din Oradea sau dacă a fost din Bucureşti atunci putea fi de la G.E.S.S (fonetic ar ,,puşca,,), Focul Viu sau Sfinx.

Voi pune şi eu un raport cu secţiunea Congres.
,,ține minte, sfârșitul nu-i aici..."
<Death is Not the End - Bob Dylan>
MihaiF
Posts: 107
Joined: Sat Jun 13, 2015 6:04 pm
Location: satu' cu Salciile

Re: Participare precongres Moneasa 2015

Post by MihaiF »

Toni wrote:Binevenit şi detaliat raport de precongres... Observaţie: Clubul Z Bucureşti nu există, probabil Z dar din Oradea sau dacă a fost din Bucureşti atunci putea fi de la G.E.S.S (fonetic ar ,,puşca,,), Focul Viu sau Sfinx.

Voi pune şi eu un raport cu secţiunea Congres.
merci de corectie Toni, intradevar este vorba despre Sfinx (gresala mea) nu prea sunt obisnuit sa am tangenta cu colegi de la cluburi atat de indepartate.
As fi dorit sa pun un raport mai detaliat cu chestii legate de fisele de echipare a pesterilor , dezvoltarea lor si in general alte informatii utile dar din pacate eu ne fiind inscris in congres [ci doar acceptat acolo ca si membru al unui club frate/sora (ce este Speodava pentru Speowest)] nu am beneficiat de mapa de inscriere care continea mai multe informatii.
O intrebare Toni, aici in cadrul topicului se pot atasa si poze?
User avatar
Toni
Moderator global
Posts: 1350
Joined: Wed Aug 19, 2009 3:51 pm
Location: Baia
Contact:

Detalii pesteri Precongres

Post by Toni »

Fişele de echipare ale peşterilor se regăsesc pe ultima pagină a broşurii Congresului Moneasa 2015, broşură pe care o pun la dispoziţie pentru consultare celor interesaţi. La fel şi revista Speomond nr. 18 / 2015.

Cred că se pot ataşa poze dar cred că de pe un url, nu prea ştiu, Alex administratorul site-ului ştie mai bine. În schimb dacă doreşti, se pot posta poze la secţiunea Fotografii, aici poţi face şi descrieri de poze sau explicaţii. Cred că numai Alex şi moderatorii pot posta poze. Dacă te gândeşti că vrei să le pui, putem să convenim şi ţi le postez eu.
,,ține minte, sfârșitul nu-i aici..."
<Death is Not the End - Bob Dylan>
Post Reply